II konkurs Oliwy

 In Blog

Warszawa, 30 czerwiec 2014.

Do Drugiego Ogólnopolskiego Konkursu Oliwy Virgin Extra zgłoszono Oliwy Virgin Extra, spośród tych dystrybutorów, importerów i reprezentantów producentów Oliwy Vigin Extra, do których została rozesłana informacja o konkursie. Łącznie zaproszono pisemnie do udziału w Konkursie 64 firmy.
Próbki oliwy zostały przesłane przez przedstawicieli do laboratorium „Ekolab” Sp. z o.o., gdzie zakodowano je i przesłano do akredytowanego przez IOC (International Olive Council) laboratorium eksperckiego specjalizującego się w analizach m.in. oliwy z oliwek. Oliwy zostają przebadana organoleptycznie i fizykochemicznie w zakresie parametrów, które jednoznacznie określają jakość oliwy z oliwek oraz klasyfikują ją, bądź nie, jako oliwę Virgin Extra.
Analiza organoleptyczna polegała na sprawdzeniu intensywności i rodzaju zapachu oraz smaku oliwy, a następnie na ocenie stopnia atrybutów i ewentualnych defektów organoleptycznych.
Analiza fizykochemiczna polegała na wykonaniu badań:
 liczby kwasowej, będącej miarą zawartości wolnych kwasów tłuszczowych w oliwie, czyli określającej stopień hydrolizy tłuszczu;
 liczby nadtlenkowej, będącej miarą zawartości nadtlenków i traktowana jest jako wskaźnik stopnia utlenienia (zjełczenia) tłuszczu;
 spektrofotometrycznych, tj.: absorpcji promieniowania świetlnego UV przy długości fali 232 nm i 270 nm oraz delta K.

Uzyskane wyniki analiz, zarówno organoleptycznych, jak i fizykochemicznych jednoznacznie wskazały następującego zwycięzcę konkursu:

I miejsce i złoty medal uzyskała oliwa INTER OLEO Extra Virgen Olive Oil, PREMIUM, Produkt Hiszpański. Producent: Interoleo Picual Jaen, Mengibar, Hiszpania.

W imieniu Rady Oliwy z Oliwek:

Anders Emich.

Oliwa Laureatka II-go Ogólnokrajowego Konkursu Oliwy Virgen Extra.

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

Start typing and press Enter to search